ELEKTRIM TELEKOMUNIKACJA Sp. z o.o.

     
 

 

W grupie Elektrim Telekomunikacja Sp. z o.o. skupione są udziały Polskiej Telefonii Cyfrowej, spółek telefonii stacjonarnej oraz telewizji kablowej. Udziałowcami grupy są Elekrim S.A. (49%) oraz Vivendi Universal (51%).

Grupa posiada 51% udziałów w PTC (Era GSM), 100% udziałów w Bresnan International Partners L.P. (Aster City Cable Sp. z o.o., Regionalna Telewizja Kablowa Autocom Sp. z o.o.), 100% udziałów w Telefonii Regionalnej Sp. z o.o.

Elektrim jest spółką z ponad 50 letnią tradycją. Utworzony został w 1945 roku w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez 12 przedsiębiorstw. W 1990 r. mocą uchwały Zgromadzenia Wspólników Elektrim przekształcony został w spółką akcyjną. 26 marca 1992 r., jako jedna z pierwszych spółek Elektrim SA zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od początku 1998 r. działa jako holding przemysłowo-handlowy. Ostatnio spółka skupia się zdecydowanie na telekomunikacji i energetyce.

Vivendi jest światowym liderem w usługach ochrony środowiska, a także jest jedną z największych grup medialnych i telekomunikacyjnych w Europie. We Francji jest potentatem na rynku usług medialnotelekomunikacyjnych. Vivendi jest współwłaścicielem Canal+, Britisch Sky Broadcasting, At Entertainment. Ta ostatnia natomiast posiada udziały w Polskiej Telewizji Kablowej i Wizji TV.

Bresnan International Partners to wspólne przedsięwzięcie międzynarodowej spółki telekomunikacyjnej i telewizji kablowej Bresnan z siedzibą w Nowym Jorku (55% udziałów) i TeleCommunications International (TCI) - największej na świecie sieci telewizji kablowej, która obsługuje 12 mln abonentów (45% udziałów).

Grupa Elektrim posiada ponadto liczne spółki specjalizujące się w usługach z zakresu transmisji danych i dostępu do Internetu, w tym m.in. Polish PhoneSat (satelitarna transmisja danych), VPN Service (dawne NASK Service, rozwiązania w zakresie tzw. sieci prywatnych), InterNet Polska (teletransmisja), CT Creative Team (tworzenie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań integrujących sieci GSM i Internet) czy AGS New Media (handel elektroniczny w tym empik.com).